دانشنامه

با هم بدانیم

امروزه  آسانسورهاو بالابرها نقشی تفکیک ناشدنی در زندگی بشریت دارند. آسانسورهاعلی رغم اینکه باعث سهولت در رفت و آمد افراد و حمل بار می شوند اما این همه موضوع همه داستان نیست در نگاه اول ما هر روز به صورت روزمره در منزل ، محل کار فروشگاه ها و مراکز ورزشی و فرهنگی از آسانسور استفاده می کنیم در صورتی که ناخواسته هنگامی که دکمه های آسانسور را فشار می دهیم نمی دانیم چه خطراتی می تواند از طریق این لمس ما به منتقل شود در اینجا سعی شده به چندین پژوهش

و مقالات معتبر علمی در ژورنال های خارجی و ایرانی که دانشمندان به بررسی آلودگی میکروبی دکمه های آسانسور پرداخته اند،اشاره شود.

تحقیق نخست توسط سه تن از اساتید دانشگاه تورنتو کانادا از جمله پروفسور اندرو ای سیمور رئیس گروه بیماری های واگیرو عفونی مرکز سلامت سانی بروک دانشگاه تورنتو وهمکاران ایشان در سال 2014 به چاپ رسیده مشخص کرده که بررسی های صورت گرفته در 120 دکمه های آسانسور در 3 بیمارستان شهر تورنتو در 73 دکمه آسانسور آلودگی میکروبی داشتند که بعضی از آن ها احتمال عوامل بیماری زا بوده و باعث انتقال عفونت و پاتوژن بیماری زا به کسانی که از این دکمه ها استفاده کرده اند را ایجاد نموده اند.

تحقیق دوم در دانشگاه آریزونا آمریکا در سال با همکاری موسسه Microban  (موسسه میکروبان به عنوان یکی از پیشگامان جهانی در تولید محصولات ضدعفونی کننده و آنتی باکتریال با بیش از 100 اختراع و 20 تکنولوژی ضد عفونی کننده که شرکت های بزرگی نظیر Whirlpool, Bissell, Rubbermaid, Johnson & Johnson®, Dupont® مشتری محصولات این شرکت هستند)

  صورت گرفته بیانگر این موضوع هست که در نمونه های گرفته صورت گرفته از هتل ها ،رستوران ها، فرودگاه ها،بانک هاوادارات دکمه های آسانسور ها دارای آلودگی میکروبی بالایی  در حدود 40 برابر توالت های عمومی بودند. این تحقیق در غیر از مراکز درمانی و بیمارستانی انجام گرفت تا بیانگر این موضوع باشد که آلودگی میکروبی صرفا به مراکز درمانی محدود نیست و کلیه اماکن عمومی با خطر آلودگی روبرو هستند.

در یک ساختمان شلوغ ، یک دکمه آسانسور ده نفر از افراد مختلف لمس می کنند.انواع عوامل بیماری زا ( شامل باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها)در هر ساعت حتی اگر دکمه ها به طور مرتب تمیز شوند ،وجود دارند که سبب احتمال ایجاد بیماری را می شوند. به خصوص در بعضی از محیط ها مثل فرودگاه ها و هتل هایی که هزاران نفر در روز از دکمه های آسانسور ها استفاده می کنند. بنابراین دکمه ها می توانند یک نقطه مهم برای انتقال آلودگی و شیوع بیماری باشند.که برای کنترل آلودگی باید از تماس فیزیکی با دکمه های آسانسور اجتناب کرد

 

bacteria article f